top of page
IMG_8232.webp
IMG_8320.webp
20230914-5A2A5450.webp

Beni Tanıyın

Selam ben Merve! Feeka’nın kurucusu ve tasarımcısıyım. 29 yaşındayım ve Terazi burcuyum :)

1 tatlı dişi Yogim var. 4 Yıldır seramik yapıyorum.

 

En büyük şansım kendimi keşfetme yolculuğuma çıkmış olmam olduğunu düşünüyorum!

Yazımızın bu kısmında yapmak istediğimiz bir serinin ilk kısmını gerçekleştiriyor olacağız. Size Feeka’yı daha derinden tanıtmak istediğimiz bu seride ekibimizi ve atölye süreçlerimizi de paylaşıyor olacağız. 

 

İlk kişi olarak kendimle başlamak biraz garip olsa da :), ekiple beraber toparladığımız soruları kendime soruyor olacağım.

 

Bu seride amacım; 

Kendinden bir parça bulabilen, paylaşmak isteyen ve ilham almanın bin bir türlü güzel halini deneyimliyor olacağız. Ayrıca blog yazıları okuyan kaç kişi kaldık ki ? :) Old fashioned way of me! 

Screenshot 2024-02-13 at 13.12.47.webp
20230914-5A2A5057.webp

Feeka'nın anlamı nedir? Hikayesi nasıl oluştu?

Sanırım önce söylemem gerekirki Feeka’nın bir anlamı yok. Fika’nın anlamı ise, gününüzde ara verip sıcak bir içecek ve atıştırmalıkların tadını çıkardığınız tipik bir İsveç geleneğidir.

 

Ancak bu sadece iyi bir fincan kaffi'nin (İsveççe kahve anlamına gelen kelime) tadını çıkarmakla ilgili değil. Fika, İsveç kültüründe önemli olan, kendinize mola vermeniz ve sosyalleşmeniz için zaman tanıyan bir ritüeldir.

 

Fika kelimesi “fee-kuh” olarak telaffuz edilir ve hem fiil hem de isim olarak kullanılır. Fika, İngilizce'de "kahve içmek" veya "kahve molası" anlamına gelir, ancak bundan çok daha fazlasıdır.

 

Neyse daha fazla sıkıcılaşmadan Feeka’ya geliyorum :)

 

Yavaşlamak ve anın tadını çıkartmak anlamına gelen bu etkileyici kelime beni inanılmaz derinden etkilemişti! Bunu hayatıma adapte etmeye çalıştığım dönemimde isim arayışımda görür görmez içimde ‘this is it’! Hissiyatı geldi. Fika’yı Feeka’ya bu şekilde dönüştürmek ve kendimden bir dokunuş yapmak istemiştim. 

 

Ve biliyorum içinizden Fakı ile ilgisi var mı diye düşündüğünüzü ama ister inanın ister inanmayın karar verdiğimde aklımın ucuna bile gelmemişti benzerliği. Markayı kurduktan sonra bir arkadaşım söylediğinde bu benzerliği fark edip ekstra sevdiğim bir dönüşüm yaşattı bana :)

DSCF5694.webp
IMG_8234.webp
20230914-5A2A5450.webp

Sabah mı yoksa akşam insanı mısın?

Kesinlike sabah! Yaşım daha küçükken sabahçı bir insan değildim. Son 3-4 yıldır tam tersi. Sabahın sakinliğini, dinginliğini ve yepyeni bir güne sükunet içinde başlamaya bayılıyorum. Sanki şehir daha uyanmamış, herkes zen modundaymış gibi geliyor.

Bir günün nasıl geçer?

Her günümün aynı olmaması ile beraber sabahları kendime vakit ayırarak güne başlamaya çalışıyorum. Yaklaşık 3 senedir kişisel gelişim ve kendimi tanıma yolculuğundayım. Bu dönemde öğrendiklerimi uygulamaya çaba sarfediyorum. Hatta buraları merak edenler var mı gerçekten bilmek isterim. Paylaşacak çok şeyim var bu journey ile ilgili! :)

Bununla beraber bana iyi geldiğinden emin olduğum sabah ritüellerim var mesela;

- Uyanış

- Öz bakım ve ihtiyaç giderme

-Keyifli bir mum yakıp Palo Santo veya tütsülü yakma

- Meditasyon (çeşitli uygulamalar ve platformlar kullanıyorum)

- Journaling 

- Köpeğimi gezdirme

- Kahve vakti! 

Ve güne hazırım :) 

 

Kimi zaman bu denge değişiyor elbette. Örneğin bazı sabahlar direk uyanıp spora gidiyorum ve ritüeli akşam yapmaya çalışıyorum. Veya önemli bir görüşmem oluyor ve evden hemen çıkmam gerekiyor. 

Haftanın 3-4 günü atölyede kalan günler bilgisayarım ve ben güzel cafelerde çalışarak vakit geçiriyoruz. Güzel cafe önerilinizi almak isterim! Bunun dışında hem tek başınalığıma değer veren ve ihtiyaç duyan biriyim hem de sevdiklerime çok bağlıyımdır. Diğer vakitlerde tabiiki onları görmek bana çok iyi geliyor. 

20230914-5A2A5057.webp

En sevdiğin Feeka ürünü?

Bu soruyu cevaplaması çok zor benim için! :) Hepsi benim bebeklerim demek istiyorum!

 

Ama.

 

Eğer kendime bir set alacak olsam - 6 lı bir takım yapardım.

Ve Medium Plate + Small Plate + No5 Kase + No6 Kase + Yunik Bowl Small + Large şeklinde olurdu.

Bardaklar için de kahvemi No1 ile çayımı No2 ile Latte’mi No3 ile ve espressomu No4 ile tercih ediyorum. Dolayısıyla ihtiyaca göre gidilebilir :)

Feeka bir duygu olsaydı ne olurdu?

Sevgi. Denge’nin getirdiği sükunet hissiyatı ile buluşması. 

3 yıl önceki kendine ne söylemek istersin?

Kendini sev, kendini seç, kendine güven ve kalbinin sesini takip et. Dönüştüğün kişiye bayılacaksın ! :) 

bottom of page