top of page

Neden El Yapımı Seramik?

İlk konumuz olarak okumaktan keyif alacağım bir konu seçmek istedim. Eğer el yapımı seramiklerle ilgili bilgim olmasaydı kendime ilk soracağım soru bu olurdu diye düşündüm :)

Öncelikle haklısın; piyasadaki fabrika üretimi ürünler daha ucuz. Evet kırıldığı zaman çok üzülmeyeceğin ürünler satın almak kaçınılmaz. Ayrıca el yapımı görünümlü kandırmaca ürünler de çok fazla satışta! Ancak; Neyi kaçırdığını el yapımı bir seramik ürünü eline aldığında anlayabilirsin. Bununla ilgili diyeceklerim bu kadar :)

Şimdi burada oturup el yapımı tabakların herkes için gidilecek yol olması gerektiğini inandırıcı bir şekilde ikna etme niyetinde değilim. Küçük çocuklarınız varsa (veya kazaya yatkın bir partneriniz varsa), ucuz şeyleri ön planda tutmak isteyebilirsiniz. Ama belki sizi, sadece özel günler için bile olsa (ki bu benim için her gün), güzel tabakların yatırım yapmaya değer olduğuna ikna edebilirim.

O halde neden seramik takımlar almanız gerektiğini sıralamaya başlıyorum :)

20230914-5A2A5450.webp
20230914-5A2A5287.webp
20230914-5A2A5057.webp

1. Dikkat Dağıtıcı Öğelerden Kaçının

Yemek takımları söz konusu olduğunda temel yol gösterici prensibim basit: yemeğiniz için mükemmel bir sahne görevi görmeli, gösteriyi çalmaları amaçlanmamıştır! Dikkatinizi yiyecekten uzaklaştıracak her şeyden kaçınılmalıdır; bu renk, desen ve dokusu için de geçerlidir.

Yani doğal, sade ve mat ürünleri seçmek sofranızda daha sakin ama elegan bir his bırakacaktır.

Tabak tercihimin sade tarafta olması sizin için sürpriz olmayacaktır :) Önce gözlerinizle yemek yediğinize ve sade bir arka planın çoğu yiyeceği tamamlayıp zenginleştireceğine kesinlikle inanıyorum.

Öte yandan, cesur, düz renkler bazı yemeklerin oldukça itici görünmesine neden olabilir. Basit ve doğal renkteki tabaklar zamanın ötesindedir, ancak kişisel olarak dünyevi çamur tonlarının masaya biraz daha fazla duygu getirdiğini ve biraz daha fazla hayret faktörü sağladığını düşünüyorum. 

 

Her iki durumda da tabaklarımın mat olmasını tercih ediyorum: parlak çini, dikkati yiyeceklerden uzaklaştıran yansımaları ve parıltıları çağrıştırıyor ve tesadüfen, bunların fotoğraflanması da bir kabus!

20230914-5A2A5057.webp

Aynı şey desenler için de geçerli. Daha çağdaş parçalardaki bazı incelikli, organik motifler son derece güzeldir ve vintage bir tabağın kenarlarındaki küçük dekoratif öğeler de çok sevimli görünebilir. Tabağınızdaki çılgın, büyük ve renkli desenlerden kaçının; akşam yemeğiniz bir Rorschach testi gibi görünebilir.

Bunun yerine şekil ve dokuyla oynayın;

Nötr bir palet tutmak mutlaka sıkıcı yemek takımlarına razı olmak anlamına gelmez. Aksine ilginç şekiller veya dokularla oynayarak çok fazla karakter katabilirsiniz. Özellikle ikinci kategori, el yapımı tabakların gerçekten parladığı yerdir! Bu da beni bir sonraki noktaya getiriyor…

20230914-5A2A5057.webp
IMG_6887.webp
IMG_7086.webp
20230914-5A2A5057.webp

2. Kusurlara Değer Verin

Özellikle seramik söz konusu olduğunda, her bir parçayı sizin için benzersiz kılan şey küçük kusurlardır ve bu nedenle bunlar sadece kabul edilebilir değil aynı zamanda tercih edilebilirdir. (Nesnenin yapısal bütünlüğünü tehlikeye atmadıkları sürece).

 

Elle yapılan, fabrikadan çıkmayan bir şeyin gururlu sahibi olduğunuzu gösterirler. Kaliteli, etik fabrikada üretilen nesnelerde doğası gereği bir sorun olduğunu öne sürmüyorum. Ancak el yapımı bir tabağı tutma (ve ondan yemek yeme) deneyiminin karşılaştırılamayacağını iddia ediyorum.

 

Ayrıca Japonların Wabi Sabi felsefesini okumanızı rica ediyorum :)

20230914-5A2A5057.webp

3. Karıştır ve Eşleştir

Genel olarak yemek tabaklarının mümkünse bir kaç farklı renkte ama aynı doğal tonlarda parçalar olmasını tercih ediyorum. Bunlar daha güvenli bir seçenektir ve masanızın her zaman uyumlu ve bir araya getirilmiş görüneceğinden emin olabilirsiniz. Karıştır ve eşleştir görünümü, doğru şekilde çekildiğinde büyüleyici ve zahmetsizce şık görünebilir (ve özellikle rustik bir kır evinde).

 

Doğal renk tonlarında küçük oyunlar oynayabilir kendi içinde farklı takımlar yaratabilirsiniz. Ayrıca sadece seramik değil ahşap, cam ve keten gibi materyallerle sofranızı genişletmenizi tavsiye ederim (Bununla ilgili ayrıca bir yazı geliyor olacak). Bütününde bir ahenk içerisinde yaratılmış bir şiire dönüşecektir.

 

Ayrıca, fotoğraf çalışmalarında stil oluşturma konusunda inanılmaz derecede kullanışlı oluyorlar! :)

20230914-5A2A4992.webp
1200-1200-vitrine-large-en-orme-tana.webp
AMP_kitchen1-scaled-1.webp
AMP_kitchen1-scaled-1.webp

4. Sergilemek Değerli

Seramiklerinizi sergileyebileceğiniz bir vintage dolap veya keyifli bir raf işleri daha keyifli hale getirecektir. Materyalleri etrafınızda hissediyor ve görüyor olmanın doğa ile sizi nasıl bağlantı kurdurduğuna inanamayacaksınız.

 

Gördüğünüz, dokunduğunuz her an sofrada kullanmıyorken bile sizi bir durdurup ‘yavaşlayıp anın tadını çıkartmanıza’ yardımcı olacak.

 

Lütfen küçük bir gülümseme koymayı unutmayın.

Senin için kendi sofranı nasıl kurabilirsin diye inceleyebileceğin keyifli markaların olduğu bir liste hazırladım.  Vintage, cam, keten ve ahşap dükkanları listemizi görmek istersen lütfen mail adresini girerek kayıt ol. Sana gelecek Mail’de listeyi görebilirsin. 

 

Dahası, çalışmamı destekleyecek ve yazmaya devam etmeme izin verecek, böylece sonsuz minnettarlığımı kazanacaksınız .

Teşekkürler,

 

Sevgiler,

Merve

bottom of page